22 Ocak 2017 Pazar

inceleme ve test sitelerini dikkate almalı mı. Yoksa kullanıcı yorumları mı ?

Konu bilimsel bir şey. Işık da onu ölçen aletler de, sensörden çıkan veri de, hepsi. Optik dahi bilim. Bu testler fizik ve matematik bilimi temelinde. Bilimsel verileri kişisel tecrübeler ile kıyaslamak o hep buralarda çok sık lafı edilen "elma ile armut aynı kefeye konmaz" denilen şeyin aslında tam da söylenmesi gerektiği yerdir, cuk oturacağı yerdir. Şunu diyebiliriz belki ancak testteki ölçüm araç-gereçleri daha yeterli olabilir. Bu da fark etmez şu durumda çünki a,b,c,... hepsi aynı test araç-gereçleri ile test ediliyor ise bu sonuçlar yine de adildir.

x prosedürden y araçlarını kullarak a ve b ürünlerini testten geçirip bu sayısal verileri alıp önüne konulduğunda inkar etmek için "bana göre" diye bir laf ediliyor ise... O laf kalabalığına hiç tartışmasız cehaletinden cesaret ile mangalda kül bırakmamacasına konuşulması denmelidir. Bu sonuçlar matematik, fizik = gördüğünüz şey. Laf değil, yorum değil, zevk değil, bence şöyle-böyle değil, onca ama şöyle değil.

Böyle şeyler, aman sen-ben incinmeyeyim diye hoşgörüp geçiyoruz belki... E kimi zaman da laf lafı açıyor uzadıkça uzuyor, arada-sırada nahoş yerlere gittiği de oluyor. Artık biz ki hani en azından bu işlerle uğraşırken istemeden de olsa teknoloji, sensör, elektronikti, optikti, monitörler IPS TN vs., renk kalibrasyonu, beyaz ayarıydı, optikti vb. gibi bir çok şeyi ucundan da olsa bilim ile haşırneşir olmuş kişiler olarak şuncacık bir gerçeği öğrenmemekte neden ısrar ediyoruz ?

Bir tek DxO Mark da demiyor ki hem. Onlarca inceleme sitesi var denk koşullarda karşılaştıran. Nasıl test ettik diye detaylıca test prosedürünü de sizlerle paylaşan... Aynı şeyi diyorlar !..
İncelemelerde kullanılan ekipman-yazılım birisi şu mesela
http://store.imatest.com/software.html

Bizler daha 150-200 $'lık çoğumuzunki TN panel(sRGB renk uzayının dahi %78'ini mi ne verebiliyor) monitöreler ile çektiğimiz fotoğraflara bakarken bu incelemelerde kullanılan test ekipmanların yakınından geçemezken bütün bu bilimsel sonuçları inkar etmek ancak bizim gibiler için bu kadar kolay ve keyfi olabilir zaten.

Özellikle birisine bir şey demek için yazmadım bunları. Alınıp-bilenip içeriği saptırmayınız lütfen. Eğer bir arkadaşım bu dediklerimi destekler veya çürütür nitelikte bir yorum yapmayı ister ise herkes adına rica ediyorum lütfen benim gibi şahsa ait bir şeyler değil de konu içeriğindeki bilgilerde var ise gördüğü eksik veya yanlış bunlara ait bilgi paylaşımı yapsın, eklesin-çıkartsın. Hepimiz öğrenelim, hepimiz yararlanalım, hepimiz zamandan da kazanalım birbirimizden de faydalanalım.

Size mümkün olan en denk koşullarda test sonuçlarını sunmayan hiçbir kişisel yorumu bir ürünün fiziksel kapasitesine dair veri olarak kabul etmemenizi öneririm. Kişisel yorumlarda etkenler çok değişkendir ve bir kişi için "çok iyi" olanın sizin için de "çok iyi" olması elbette her zaman mümkün olamaz. DxO Mark sitesinin incelemeleri hakkında konuşuyorsanız bilmelisiniz ki burası sadece "sensör" testi yapar. Bir ürünü lens çeşitliliği, fiyat, yazılım, ergonomi, her alanda hız, donanımsal diğer teknolojik özellikleri vb. yönünden hiç ele almaz. %5, %10'luk bir sensör farkı birisi için elindeki ürünün diğer yönleri nedeniyle daha iyi görünmesine sebep olabilir. Mehmet ille de ergonomi derken, Ahmet ille de taşınabilirlik dediği için bu %5, %10 farkı gözardı edip memnun olduğu ürün hakkında olumlu yorum yapabilir. Böyle yorumlar bilimsel test sonuçlara karşıt yada destekler veriler değildir. Aynı kefeye konamazlar. Gider bakarsınız mesela dpreview.com 'a orada ürünü komple inceler, sonuçta yorum yapar ve orada der ki işte örneğin "netleme hızı yavaş, lens çeşitliliği az, fiyatı sınıfına göre yüksek, gövde kalitesi ucuz plastik hissi veriyor, jpegleri iyi değil, raw'ı güçlü, vs. DxO Mark'ta böyle şeyler göremezsiniz. Çünki incelediği şey bir tek sensörüdür o makinanın. Test prosedüründen geçirip elde ettiği fiziksel sonuçların matematiksel dökümünü önünüze koyar. Evvelki inceledikleri marka ve modeller ile karşılaştırmanız için de bir arayüz yapmıştır. Seçer bakarsın, gördüğün şey bilimsel veridir. Öyle incelemeyi yapan editörün minimum da olsa kişisel hiçbir etkisi yoktur bu verilerde.

Ürün incelemelerinde test sonuçlarını (özellikle belirtmek lazım ki artık Türkiye'de inceleme adı altında basbayağı ürün reklamı-tanıtımı yapılıp yayınlanıyor) kişisel zevk, tecrübe, bilgi ve becer, sonradan yazılımsal müdahale vb. gibi etkenler olmaksızın görürsünüz.

Şimdi size bir de örnek göstereyim bu konuda. Yani "kullanıcı yorumu" önemli mi yada ne kadar tehlikeli ve yanıltıcı olabilir ?
1. https://goo.gl/Gr54Qu
2. https://goo.gl/Eu6sZb - Tarihe dikkat ediniz. Mayıs 2017'de.
3. https://goo.gl/L0IM9F - Yine Mayıs 2017'de ve sanırım artık arkadaşımızın bu konuda çok yeni olduğu konusunda şüphemiz yoktur ?

Peki bu yeni arkadaşımız bir kullanıcı olarak başka neler yapıyor dersiniz ? Tabi, öneriyor ! Bol bol hem de öneriyor. Nasıl öneriyor ? "Bende var, kullanıyorum bunu al" şeklinde ifadelerle ! İşte kanıtları kendi elinden...
1. https://goo.gl/Fc7ieI
2. https://goo.gl/dM4U6l
3. https://goo.gl/c0tpH3
4. https://goo.gl/u3JNNF - Aralık 2016'dan beri yani. Bakın kaynaktaki tarihe ?

Bu da kullandığı makinasından memnun olduğunu söyleyip, alınmasını öneren bir forumcu...
1. https://flic.kr/p/PFmZsR
2. https://flic.kr/p/Pvbv4x
3. https://flic.kr/p/P7Pcrm


NOT : Özellikle belirtmek isterim ki örnek linkler şahısa özel bir duruma işaret etmemektedir. Böyle çok gördüm ama şu an araştırıp-bulup-paylaşamıyorum. Vakit meselesi. Belki sizler kendiniz de benzer durumlara denk gelmişsinizdir hatta. Eğer var ise bildiğiniz benzer durumlar paylaşırsanız memnun oluruz. Sonuçta amaç burada birbirimiz için yararlı birşeyler paylaşabilmek.