19 Ocak 2016 Salı

Yeni fotoğraf makinası aldım ve çok acemiyim. Ne yapmalıyım ?

Yeni fotoğraf makinası aldınız ve de bu hobiye ciddi ilgi duyuyorsunuz. Hiçbir şey bilmiyorum yada çok az birşeyler okudum ama pek anlamadım diyorsanız...

1. Kullanım kılavuzu iyi okunup fotoğraf makinasına tümüyle hakim olmak. Gerektiği yerde kontrol edip, istenildiği gibi fotoğrafı çekebilmek en önemli ilk adımdır bence.
2. İmaj kalitesinde en önemli etkenlerden birisi olan ISO nedir, nasıl ayarlanır, ne gibi durumlarda ISO yükseltme zorunluluğu doğar bilmek. Bunun ayarlanması öğrenilmeli (Bakınız madde 1)
3. Enstantane (Perde hızı) nın fotoğrafın keskin yada titrek(bulanık) olmasına etkisi öğrenilmeli. Gerektiği yerde yüksek perde hızı/düşük perde hızı kullanılmalı. Bunun ayarlanması öğrenilmeli (Bakınız madde 1)
4. Fotoğraf makinasını tüm boş anlarınızda kullanım kitabını okurken uygulayıp deneyimleyin. Aldınız, evde pencereden manzaralar, masaya konulan objeler, meyvalar vb. fotoğraflayın. Bunları fotoğraflarken farklı diyafram ayarları/farklı perde hızları, farklı ışık koşulları (loş, oda ampulü aydınlatması, masa lambası altında, mum ışığında ve farklı açılarda ışık vererek vb. )
5. Çektiğiniz fotoğraflardaki farklılıkların sebebini anlayabilmeniz için çektiğiniz fotoğrafların exif bilgilerini görebileceğiniz bir program kullanın. Örneğin F3.5 ve F11 ile çektiğiniz aynı kadrajdaki F'in(Diyafram) fotoğrafta nasıl bir etki yaptığını gözlemleyin. Yine aynen denemek için ISO 100 ile ve ISO 3200 ile çektiğiniz aynı sahnede ISO'nun etkisini gözlemleyin.
6. Hayal gücünüzü kullanın. Sorunlara çözüm bulmak için hayal gücünüz çok işe yarar. Bir örnek verecek olur isem, yıllarca tripod almadım ama tripod'um varmış gibi fotoğraflar çekebildim. Çünki temel olarak tripod'un yaptığı işi fotoğraf makinasını fotoğraf çekim süresinde titretmemek. Öyle ise ben bunu titremeyeceği bir şekilde bir yere koyar isem tripod gerekmez !.. Çözümüm de şöyle oldu,

1. Av(Canon'larda) ve diğer markalarda (A) moda alın. (Diyafram öncelikli mod diye geçer Türkçesi)
2. Diyaframı F3.5(yada en düşük), F8, F11 gibi bir değere getirin.
3. IS (Titreşim önleme modunu kapatın)
4. Geri sayım çekime ayarlayın (2.sn, 10sn. gibi, siz deklanşöre bastıktan sonra seçtiğiniz saniye kadar bekler ve sonra makina kendisi fotoğrafı çeker. Neden ? Deklanşöre basarken makinayı titretmeyelim diye)
5. ISO ayarından ISO'yu 100'e getirin (Bu en temiz ve en net fotoğraf için gereken önemli bir ayar)
6. En uzaktaki bir bölgeyi hedefleyin. Eğer masanıza koydunuz ve 30-40 cm. önüne koyduğunuz bir objeyi fotoğraflıyorsanız onu hedefleyin. Yani kadraja istediğiniz uygun şekilde alın.
7. Makinayı sabit duracak şekilde uygun bir yere koyun. ( Kitap olur, bir kutu olur, masa-tabure olur, makina sabit, fotoğraflanacak yeri görecek şekilde durabilsin yeter ki. Bir nevi tripodumuz yok ama biz makinayı sabitliyoruz yani böylece). 
8. Herşey tamam ise ekranda zaten çekim süresini görürsünüz 5" (5 saniye, 10" saniye vb. kesin bilemem, ortamın ışığına/karanlığına göre değişken olacaktır)
9. Deklanşöre yarım basın ve uygun noktayı netlediğini düşünüyorsanız devamında tam basıp ellerinizi çekin makinadan. ( Tabi makina da uçup düşecek gibi bir halde olmasın aman ha :) )
10. Geri sayım bitiminde makina belirttiği süre boyunca çekim yapacaktır. O nedenle hemen almayın, ekranda 10 saniye gösteriyor ise 20 sn. sürer çekim işleminin bitmesi. Ekranda tekrar çekime hazır olduğunu görene kadar dokunmayın, yerinden oynatmayın.

Tripodsuz 1 kg. ağırlığında 30 cm. boyunda eski filmi makina lensi ile bu yöntem ile Ay fotoğrafları çektim. Belki yüzlerce kez gece banka, kaldırıma veya uygun yere koyup gece fotoğrafları çektim.

Sorup cevap okumak bizzat kendinizin uygulayarak sonuçlarını görüp öğrenmeniz kadar hızlı ve kolay olmayacaktır. Bir arama motoruna "ISO nedir, ISO'nun fotoğrafa etkisi nedir" diye yazsanız 1000'lerce sonuç bulur. Yükselir ise kumlanma görünür falan diye yazar, işte temiz fotoğraf için en düşükte olmalıdır falan der vb. Fakat kendiniz deneyimlemeden bu yazılanı kanun gibi almanız doğru değildir. An gelir şartlar gereği ISO yükseltmek o anı biraz kumlu bir şekilde fotoğraflamak hiç fotoğraflamamak yada bulanık fotoğraflamaktan çok daha önemli olur. Mesela koşup oynayan çocuğunuzu havada net bir şekilde yakalamak fotoğrafta. Günümüzde garip bir önyargı da bokeh konusunda. Bir diğer amiyane tabiri ile "Arkaplanı öldürmek" !.. Eyfel kulesi önünde veya Pisa kulesi önünde arkaplanı öldürülmüş bir fotoğraf da çekmek istemezsiniz herhalde !? Buna etki eden unsurun ne olduğuna yukarıdaki 5'inci adımda (F3.5 ve F11) değindim.

Tabi koşullara göre o kadar çok değişkendir ki fotoğraf makinasını ayarlamak... ve fotoğrafçının da yorumlama şekline göre de değişkenler katlanarak artar. O nedenle kendinizin deneyimini en kısa sürede arttırması sizin çok daha çabuk istediğiniz gibi fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır. Fotoğraf makinasını evdeyken de bekletmeyin.

Ekipman alarak daha iyi fotoğraf çekeceğinizi sanmayın veya öyle diyenlerin gazı ile bu tuzağa düşmeyin !!! Mevcut ekipmanınız ne ise onunla çekilmiş fotoğrafları inceleyin. Örneğin Nikon D5300 ve 18-55 kit lens aldınız. Önerim en çok fotoğraf bulabileceğiniz sitelerden birisi olan flickr. Şu linkten Nikon D5300 ve 18-55 kit lensle çekilmiş fotoğraflara bakalım, https://www.flickr.com/search/?q=18-55&cm=nikon%2Fd5300

Buradaki iyi fotoğraflar seviyesinde fotoğraflar çekebiliyor muyuz ? Belki daha da iyilerini çekebiliriz !.. En nihayetinde bu saatten sonra zaten hem amacınıza yönelik yeni lensi daha iyi bileceksiniz Hem de bu süreçte gövdeye hakimiyetiniz, fotoğraf çekimine dair teknik bilgi ve tecrübeniz arttığı için yeni lensiniz ile karambole iyi fotoğraflar çekmeyeceksiniz. Bir başka örnek vereyim. Kit lensleri %90 beğenmezler. Bakınız kit lens ile şu kalitede fotoğraflara ulaşabildiniz mi ?

http://fotoptik.blogspot.com/2015/02/olympus-pen-e-pl514-42-r-ii-kit-lens.html
ve
http://fotoptik.blogspot.com/2015/01/olympus-14-42mm-f35-56-ii-kit-lens-ile.html