3 Mayıs 2013 Cuma

Uyanık tüketici, satıcıdan da öte satıcı olur ise...


Düşünün ki siz bir tüketicisiniz. Normal bir tüketici olarak, ihtiyacınız olan bir ürünü mevcut paranız ile en iyi sonucu verebileni alarak nihayetlendirmek istiyorsunuz. Buraya kadar her şey normal değil mi ? Peki ürünü aldıktan sonra o ürün hakkında aşırı derecede abartılı öven, iyi, hatta kusurlarını bahsedenlere hakaretler etmeye varacak kadar anormal yorumlar yapıyorsanız siz normal bir tüketici misinizdir !!!? Sunulan kanıtlar ile söylenen gerçeklere karşı kanıtsız ve hayal dünyanızdan uydurduğunuz hikayeler ile cevap verdiğinizi zannederek aslında ne yaptığınızı ve ne olduğunuzu göstermiş olmaz mısınız ?!!! En iyimser tabiri ile siz böyle birisine "Fanatik" mi dersiniz ?
Orijinalden alıntı:

Deme ya.
Yani Sony oturmuş bi makine yapmış, bunu Dünya pazarına sunuyo. MArka değeri, diğer rakiplerle mücadele, pazar payı falan unutmuş şöyle mi yapmışlar.

Sony fabrikasındaki üretim sorumlusu: Abi, yeni modeli 1.200 mm yapalım mı?

Müdür: Ama 1.200 mm teknolojimiz yok. O teknolojiye sahip değil. DSLR de sınır neyse o Bak maksimum 300mm. 1.200 mmde resim çamur olur bi halta benzemez.
İşçi: Olsun abi yapalım kim anlayacak. Zaten kimse 1.200 de resim veya video çekmez.

Müdür: 1.200 de resim çekmek isterlerse. Fotoğraflar bi halta yaramadığı ortaya çıkmaz mı?
İşçi: Yok efendim, kimse anlamaz. Anlasa anlasa bir tek Türkiye de ki DSLR kullanıcıları anlar. Dünyayı kandırırız ama bi onlar kanmaz.

Müdür: Peki yapalım.
İçi: Efendim, İyi peki kaç megapiksel diyelim makineye. 20 diyelim mi?

Müdür: Ama 20mp değil 16 mp den sonra resim üretecek işlemci ve sensörde yok. Sınır 16mp. Bak Türk DSLR ciler anlamasın.
İşçi: Yok efendim anlamazlar. Anlasalar bile biz satışlarımızı çoktan yapmış oluruz.

Müdür: İyi yapalım anasını satayım.

Herhalde böyle olduğunu zannediyorlar

İyi madem böyle bir hikaye uyduruyorsunuz. Ben de size bu Sony HX300V'yi fotoğrafçılıktan anlamayanların kullandığını ve önerdiklerini kanıtlayan bazı belgeler sunacağım !..
-
Şu siteye girin : *Sony HX300V digital camera müşteri yorumları*
Sayfadaki makinanın fotoğrafının hemen altındaki "Customer Reviews" başlığına tıklayın. Orada hemen göreceğiniz en baştaki ortalama puan kullanıcılarının verdiği puanlar. Göreceğiniz üzere toplamda ortalama puanı 5 üzerinden 3.5 , peki bu kullanıcılar ne demiş biraz dikkatli bakalım !..
-
İlk yorum "Dick"ten gelmiş 5 üzerinden 5'i çakmış ! Ne şanslıyız ki 2'de fotoğraf paylaşmış !


Bu kadar ufak boyuta rağmen (1024x640 = 655.000 pixel - 1 megapixel değil) bu fotoğraflar iyi mi sizce ? Hımmm, ne oldu şimdi bu kişinin durumu ve yorumu ? Açıkca adam ya iyi fotoğraf görmemiş yada hiçbir şey bilmiyor. Öyle değil mi ?
-
Devam edelim...
İkinci yorum "THE CURMUDGEON" isimli kişiden gelmiş. Adam da 5 yıldızı çakmış ve "Yes, I would recommend this to a friend" arkadaşlara öneriyorum bu makinayı diyor. Ne şanslıyız ki bu arkadaş da bir fotoğrafını paylaşmış... Bakın


Şimdi siz bu adama "Yuh ! Bu fotoğrafı bize gösterip bu makinayı alın öneriyorum demeye utanmadın mı be adam" demez misiniz ?! :)
-
Gidiyoruz aşağıdaki yorumlara. Birisi 2 kuş fotoğrafı paylaşmış ! Aisse isimli kişi. Ne ilginçtir ki bu adam bu makinaya 5 üzerinden 2 yıldız vermiş !!! Dur bakalım çektiği fotoğraflar neye benziyor ?


E abi şahane ! Daha ne istiyorsun demez misin bu adama da ? :) Haa durun bir hele, bu adamın işi bildiği işte buradan belli. Adamın koyduğu fotoğraf 1024x640 pixel = 655.000 pixel, yani 1 megapixel değil ! Demek ki bu adam bu makinanın çektiği fotoğrafları kendi bilgisayarında 3-5-15 megapixel olarak gördüğü için gerçeği bildiği için şu bize gösterdiği 655.000 pixellik (megapixel değil dikkat edin) şahane fotoğrafa rağmen önermiyor ve 2 yıldız veriyor makinaya.
-
En altta "sonjib" isimli kişinin yorumuna bakalım. Adam 5 üzerinden 1 yıldız vermiş !!! Eğlenceli bir oyuncak demiş 1200mm zum" u için. "Fakat 500 $ komple israf" demiş !.. Ne ise, makinayı geri gönderdim demiş... Bu da abartı gibi değil mi ? Bu kişi de bir fotoğraf paylaşmış.


Şimdi diyebilirsiniz ki bu kişilerin fotoğraftan-fotoğrafçılıktan anlayıp anlamadıklarını nerden çıkarıp söylüyorsun !? Bu delillere rağmen diyen çıkabilir. Bu çıkarımı kişilerin çektiği fotoğraflara karşılık makinaya verdiği puanlardan daha başka ne olabilir ki bunun delili ?

Demek ki ırkçılık(meşhur ya bugünlerde) yapıp da bir tek Türk d-slr'cılar anlamasınmış gibi bir şey demenin hiçbir manası da kalmamış oluyor bu bilgiler ışığında. Elin bilmem nerelisi de benzer bakış açısına sahip olabiliyormuş. Üstelik ne kadar da güzel kanıtlamışlar kimin neden ve nasıl bu makinaya iyi dediğini, herkes kendi dediğini koydukları fotoğraflar ile kendisi kanıtlamış. Daha da mı laf üreteceksiniz ? Bunlar belge, bunlar delil, bunlar fotoğraf!
-
Bir de kaynak diye ortaya konulan şu sitelerdeki fotoğraflara dikkat edelim bir. Ne çeşitlilikte fotoğraflar bunlar ?
http://www.richbyoung.com/sx50.html
http://www.pbase.com/dadas115/blog/zblogcanonsx50
Hepsi kuş fotoğrafı. Hepsi yüksek zum ile çekilmişler. Şimdi fotoğrafçılığın böyle detayının da detayının, çok alt bir kısmının fotoğraflarını çekip kıyaslamışlar. Buradaki kıyaslama dahi bir bilinç ile yapılmış. Amaç belli bir amacınız olduğunda hangisinin daha makul fiyata daha iyisini size verebildiğini göstermek. Bunu da anlayamıyorsanız buyrun kanıt diye paylaştığınız linklerde bir portre, bir makro, bir günlük yaşam, gün batımı, kapalı ortam fotoğrafı kıyaslamasının da olduğunu gösterin lütfen ! Yok ki gösterebilin !.. Hatta dikkat edin bütün fotoğraflar pırıl pırıl güneş ışığı altında çekilmiş nerede ise !.. Hmmm yani makina budur. Sadece kuş fotoğrafı ve hava açık ve güneşli iken çekeceğiz, şahane olacak o zaman !!! Siz bu taraflı bakış açısının size sunduğu delilleri yiyor musunuz peki ?