5 Ağustos 2014 Salı

Bir fotoğraf makinası inceleme sitesi ve iftiralar !

Kapalı ortam çekimi karşılaştırması da olan bir "güzel" inceleme sitesi... Bakın, APS-C sensör ile m43 aynasız sensörü arasında fark var mı ? Kendiniz inceleyin, görün.

- m43 ve APS sensör kapalı ortam karşılaştırması, görmek için TIKLAYIN -

Soldakiler soldakiler APS-C sensörlü 2 model. Sağdakiler m43 aynasız sensörlü 2 model. ISO 1600'de ham(RAW) karşılaştırması. Burada alt kısımda gördüğünüz kesitler fotoğrafın 1:1 ölçekli halinin kesitidir. Yani bu ürünlerle çekilen bir fotoğrafta bu detayları görmeniz için en azından 4608 x 3456 pixel görüntü verebilen bir monitörünüz olmalı !.. Full HD çözünürlükte ise 1920x1080 pixel'de buradaki 1:1 kesitteki kumlanmaları göremezsiniz bile. Kaldı ki bu testteki fotolar RAW oldukları için JPEG çıktılarında olduğu gibi zerre kumlama giderme işlemi uygulanmamış halini görüyorsunuz. Bunu jpeg yaparken biraz da kumlama giderme işlemi yapıldığını da hesaba katmalıyız. Neticede zerre fark olabilir ancak.

Forum sayfalarında o, bu, şu ne demiş, dediği doğrudur, yanlıştır gibi şeylere hiç girmeden kendiniz görüp, kendiniz konuşabilirsiniz. Böyle bir sürü farklı inceleme-karşılaştırma fotosu da bulabilirsiniz. Bence birisinin dediğine bakmanız gereken nokta ürünün kullanımı ile ilgili detaylar konusunda olmalı. Hangi ürün veya sensör daha iyidir konusunda ise incelemelerden daha iyi kanıtı hangi kullanıcı size sunabilir ?! Hangi kullanıcı hayatında 3-4 güncel makinayı aynı anda alıp, uygun teknik donanım ile test yapıp da bize "Ben denedim, işte bakın bunlar da sonuçları, şu sensör daha iyi" diyebiliyor ?! Var mı öyle işi gücü cepteki parayı sırf böyle güncel makinaları alıp tüm vaktini test fotoları çekip, bunları bir de internet üzerinden halka ücretsiz dağıtan babayiğit zengin birisi ?


Sonra neler görüyoruz ? Sadece lafta işte ben bu inceleme sitesine güvenmiyorum, yok efendim taraf tutuyorlar, çok taraf tutuyorlar vb. gibi kanıtsız boş laflar !.. Sanırım hepinizin kabul edeceği bir bilgiyi doğrulama yolu olan "delil" ve "delili çürütecek karşı delil" yolu vardır. Fakat bunu yapan yok. Sadece inceleme sitelerinin birçoğunun bize exif bilgisi ile birlikte gerek RAW(işlenmemiş) gerek Jpeg olarak sunduğu inkar edilemez delilleri laf ile inkar etmek çok var. Her konuda bir bilginin doğru olmadığını iddia eden bunu ispat edecek gerçek kanıtlar sunmadığı sürece yaptığı hareket cahilce ve iftira olarak adlandırılır bana göre !.. Bu gerçekleri paylaştığımda aslında dikkat eder iseniz yaptığım şey sadece kaynağı göstermektir. Fakat bu inkarcıların buna karşı yaptıkları hareket de hep aynıdır. Kişiliğime saldırmak ! Hiç sektirmeden hepsi aynı hareketi uygulamışlardır !!! Sanırım "cahil" zihniyetin öğrenme çabası, araştırma, doğruya ulaşma girişimi hiç olamadığından en kestirme yol bilgiye elçi olanın kişiliğine saldırmak oluyor. O kadar çok başıma geldi ki, artık direk teşhis edebiliyor insan. Çünki basit hareket tarzları. Kanıt karşısına koyabildikleri kanıt yok. Kanıtlar hakkında konuşabildikleri elle tutulur bir şeyleri yok ! Direk kanıtları kaynak gösterene imalı yada abartılı kişisel saldırı var bunlarda.

Yukarıda paylaştığım linkteki test fotoğraflarına bakacak olursak... Dikkat ederseniz site şu şundan iyidir gibi bir iddiada da bulunmuyor bu test karşılaştırma sayfasında. Yaptıkları iş sadece aynı iso'larda, aynı ışık altında fotoları çekip hiçbir işlemden geçirmeden paylaşmak. Burada sadece vatandaş kendi gözleri ile görerek karşılaştırsın diye de bir sistem içinde bunları paylaşıyor. Bana göre müthiş tarafsız bir kanıt kaynağı bu bölümü.
-
Lütfen yorumlarınızı esirgemeyiniz. Yalnız "laf" değil kanıt ile bu bilgileri çürütebilecek karşı kanıtlar sunarsanız hepimizin işine yarayacaktır.