Bizler herhangi bir konuda "bence" diye yorum yapabiliriz. Fakat yorumlarımız bir veya daha fazla kaynağa dayanıyor ise laftan ibaret olmanın ötesine geçer ve yorumlarımızda ifade ettiklerimizi ancak bu kanıtların aksi yönde kanıtlar sunulabilir ise tartışma olgunlaşır ve tartışmacılar ile tartışmayı izleyenler için yararlı bir yöne gider. Söylenenlerin ötesinde ve tabi öncelikle insanların inceleme sitelerindeki bu kanıtları kendi gözleri ile görmelerinin daha sağlıklı ve doğru olacağını bildiğim için ben her zaman kanıtlar ile konuşmaya çalışıyorum. Sizlerin de yorumumu değil bu kaynaklardaki kanıtları çürüten kanıtlarınız olmadığı sürece yorumunuz şahsi ve taraflı fikirleriniz olacaktır. Haa, bunu herkes böyle algılamaz tabi. O da lafa bakanların, kanıtları hiçe sayanların meselesidir.

Biraz daha açıklarsak. Şöyle örnek vereyim...
- https://libcom.org/files/images/libr...ack-square.jpg

"Yukarıda siyah bir kare görüyorsunuz" veya linke tıklar iseniz "Siyah bir kare göreceksiniz". Burada bence siyah, bana göre siyah vb. gibi bir yorumumun olmadığı ortada değil mi ? Herkesin gördüğünde hemfikir olduğu bir kanıt üzerinden hareket ile ben de gördüğüm şeyin ne olduğunu söylüyorum sadece. İşte bu temel üzerinden, bu yöntem ile hareket edilir ise birbirimiz için faydalı paylaşımlarda bulunup bir yerlere ilerleriz. Bunun siyah bir kare olmadığını iddia eden birisi de pek tabi olabilir. Fakat iddiasını bu delili çürütecek deliller ile ispatlayamadığı sürece söylediğinin değeri, önemi, gerçekliği olmaz.

Kaynak - 1 - http://www.dpreview.com/reviews/stud...75359071638303
-
Kaynak - 2 - http://www.dxomark.com/Cameras/Compa...___870_863_840
-
Ayrıca bir 3'üncü kaynak-kanıt daha ekleyeyim.
Fotoğraf Hobim: DxO Mark'a göre PM2'nin sensörü Canon 700D'den bile iyi. Peki başka bir kaynak ne diyor ?
-
Neticede etti 3 kaynak. 3 farklı kaynağın 3'ü de yanılıyor. Üstelik ortaya koydukları test fotoğraflarını görüyor iken ! Biz gelip ortaya hiçbir kanıt koyamayan birisinin sadece sözlerini doğru kabul edeceğiz !!! İlk önce buradaki yaklaşımda hatamız olur. Çünki konuşulan şey ölçülebilir özellikleri olan şeyler. En basitinden teraziye konup da biri 1 kilo diğeri 800 gram olduğu kanıtlanmış ve de bakan herkesin bunu görebileceği bir şey hakkında benim yorumumun da hiçbir önemi yoktur. Fakat delillerin aksini iddia eden bir yorum yapılıyor ise delilleri çürütemediği sürece yorumu "laf olsun torba dolsun" dan başka bir şey olamaz.
-
RAW olarak da bakmak isteyen olur ise. ISO 3200'de PM2 ve 700D'nin raw'larını açıp bakın. Zerre fark yok denebilir benim gördüğüm kadarı ile.
http://movies.dpreview.com.s3.amazon...070014.ORF.zip
http://movies.dpreview.com.s3.amazon...G_0778.CR2.zip