14 Ekim 2012 Pazar

Neden d-slr like (yani zumu abartılmış compact)

Fotoğraf makinası alırken tercih meselesine bir de şöyle bakalım...
Profesyonel tabiri bence çok gelişi güzel kullanılıyor. Biraz merakı olan, Canon 550D ile profesyonelliğin gerektirdiği durumda olmaksızın makinayı verimli kullanabilmesi için internetten gereken bilgiyi edinir ve kullanır. Ayrıca Canon 550D'niz var ise her türlü yatırım yapabilirsiniz. Lensinden, filtresinden, gerekirse harici flaşı v.s. Yani bugün 550D sahibi iseniz size fotoğrafçılık adına gidilebilecek, yürünebilecek, kendinizi geliştirebilecek epey bir imkan ve uzun bir gelecek sunar. Diğer yandan "sony cybershot hx100v" olsun veya diğer d-slr like (FujiFilm HS30) makinalardan biri olsun; aldığınız an elinizdeki makinadan ilerisine sizi götüremeyecek bir makineye sahip oldunuz demektir. Yani ? Fotoğraf olayı sizin için zevkli bir hobi ise bu makinalar bir gün gelecek size yetmeyecektir. Profesyonel olmakla hiç alakası yok yani. Burada olay kişinin çektiği fotoğrafa baktığında görebileceği detay ile alakalı. 550D profesyonel makina diyerek uzağına koyan bence kendini fotoğrafa olan ilgisinden geriye de koyuyordur. Elbette ki tercih ve bütçe meselesi de bunda önemli, gizli yada aleni etken oluyordur. Giriş için tabiri de acayip bence. Neye giriyorsun ? Fotoğraf dünyasına giriyorsan eğer imkanın var ise neden sana bu konudaki her şeyi sunan bir makinayı alıp girmiyorsun da, seni sınırlayıp kısıtlayan makina ile girip konuya dar pencereden bakmak zorunda bırakıyorsun kendini ? Belki hani fark eder de d-slr'a geçecek olursan da bu sefer misal "sony cybershot hx100v" e verdiğin para ve onunla kendini kısıtladığın süreci nasıl geri kazanacaksın ?

Bir de hurafeler dolaşır. Derler ki d-slr alınca manzara için ayrı, portre için ayrı, makro için ayrı lens alman gerekir ve hepsinin fiyatı+ağırlığı 3-5 bini bulur(ortalama). Herşeyi kötü çeken bir fotoğraf makinanız mı olsun istersiniz, yoksa manzara+portre ve biraz da makromsu fotoğrafları çok daha iyi çeken bir makina mı ? D-slr'lar makul fiyatlı kit lensleri ile
manzara+portre ve biraz da makromsu fotoğraflar çekmenize olanak verirler. Eğer fotoğrafçılık konusunda özel bir ilgi alanınız yok ise fotoğrafçılık konusunda kendinizi ileriye taşımak adına kit lensi ile bir d-slr sizi epey bir süre götürebilir. Buna en güzel örnek şu linkte ( http://forum.donanimhaber.com/m_58072200/mpage_1/f_/key_//tm.htm#58072200 ) göreceğiniz fotoğraflar olacaktır.

-
1200-1500 lira bir d-slr like'a verilir mi ? Görsel olarak şu örneklere bakın cevabı siz kendinize söyleyin !


Tam boy görüntülemek için TIKLAYIN - Fujifilm HS10 vs Canon SX130 vs Nikon L120